Home Payment/Product    Schedule Our Coaches Parent's Corner Performances      Admin e-mail me




Team Xtreme Track Club is a youth organization in the Keller and Fort Worth area made up of dedicated track and field coaches led by  Head Coach Don Hicks, a USATF Level 1 Certified Track and Field coach.  Our goal is to promote the sport of track & field and athletic excellence in the Keller and North Fort Worth area through age group track competition.

For the purpose maximizing the opportunity to focus on fundamentals and technical development, our track club will consist of athletes from the age of 6 to 18 years of age. Programs within the organization will focus on improving the athlete's strength, speed, endurance flexibility and coordination. The club provides an opportunity for children to meet new people, build a positive self-image, and set and improve their personal athletic goals.


Team Xtreme Track Club is a member of USA Track & Field's Southwestern Association (USATF), Amature Athletic Union(AAU), and the Texas Amateur Athletic Federation (TAAF)



Practice Information (Here)



Congratulations to all those who participated in the 2014 AAU Indoor Nationals in Houston!

2014 AAU Indoor Nationals
(Top 8 Places Medal)
       
Athlete Division Event Place  
Brianna WatsonGirls 9ULong Jump1st 
  55m3rd 
  200m4th 
Joslyn BrownGirls 10U400m6th 
  800m4th 
Makayla WatsonGirls 10UHigh Jump1st 
  Long Jump7th 
Morgan LivingstonGirls 11ULong Jump1st 
  55m hurdles1st 
Kaylee OrtegaGirls 11U400m3rd 
  800m8th 
Jolynn BrownGirls 12U400m6th 
  800m3rd 
  1500m2nd 
Ruslan OrtegaBoys 13U55m2nd 
  400m2nd 
  800m2nd 
Audrey McQuietorGirls 15-16400m2nd 
Adrian OrtegaBoys 15-16800m8th 
  1500m7th 

2013 National and State meets qualifiers!

USATF Junior Olympics        
Aereale Scott Alex Arnold Alexandria Peters Brianna Watson Chris Ntreh
Dominique James Dustin James Elise Hodges Kaylee Ortega Makayla Watson
Mallory McQuietor Nicholas Prentiss Ruslan Ortega Sarah Robinson Savana Alt
Sydney McQuietor        
         
TAAF Games of Texas
Alexis Ferguson Ariel Ford Audrey McQuietor Bailey Patrick Bayleigh Jones
Blake Contreras Blessing Taylor Braxton Farmer Brianna Gilchrist Briannah Mathews
Brittney Hicks Brooklyn Cooper Chante Mathews Curlee Thomas Daisy Mathews
Darrin Howard Dominique James Dustin James Emelia Boydstun Hannah Boatright
Kamrin Edwards Kaylee Ortega Jadyn Wagner Jeff Kinard Jolynn Brown
Joslyn Brown Juda Williams Landon Chambers Landon Walker Lindsey Simpson
Mallory McQuietor Mark Csoros Morgan Livingston Myaunna Wright Ruslan Ortega
Ryanne Johnson Savana Alt Savannah Walker Serena Eboh Trent Hall Jr.
Tyler Hall Tyler Spearman      


NATIONAL CHAMPIONS:
YEAR EVENT CHAMPION MARK MEET
2013BOYS 16U 100mCHRISTOPHER NTREH
X/FACTOR
10.67USATF JO
2011GIRLS 8U 400mKAYLEE ORTEGA1:15.09GAMES OF AMERICA
2010GIRLS 16U 100mMIA POLLARD11.93USATF JO
2010BOYS 16U 400mDUSTIN JAMES II48.47USATF JO
2008BOYS 18U 400mDANZELL FORTSON46.36USATF JO
2006BOYS 16U 400mDANZELL FORTSON47.52USATF JO


TAAF TEXAS STATE RECORDS: (Click here for official site)
Division Event Mark Set by Year set Meet
Girls - 16&UTriple Jump19-03.00Dominique James2013State Games of Texas
Girls - 16&U100 Meter Dash11.88Mia Pollard2010State Games of Texas
Boys - 16&U400 Meter Run48.35Dustin James, II2010State Games of Texas
Boys - 14&U 400 Meter Run51.05Dustin James, II2009State Games of Texas


TAAF STATE CHAMPIONS:
YEAR EVENT CHAMPION MARK
2013GIRLS 16U LONG JUMPDOMINIQUE JAMES19-03.00
2013GIRLS 14U TRIPLE JUMPCHANTE MATHEWS36-00.00
2013GIRLS 14U 4X400m RELAYAUDREY MCQUIETOR
BROOKLYN COOPER
BRIANNA GILCHRIST
ARIEL FORD
4:11.81
2012GIRLS 16U LONG JUMPDOMINIQUE JAMES17-06.00
2012GIRLS 12U 4X400m RELAYSAVANNAH WALKER
ARIEL FORD
BRIANNA GILCHRIST
BROOKLYN COOPER
4:22.58
2012GIRLS 12U 100mSERENA EBOH13.18
2011BOYS 18U 400mJOSHUA WASHINGTON48.37
2010GIRLS 16U 100mMIA POLLARD12.15
2010BOYS 16U 200mDUSTIN JAMES II22.36
2010BOYS 16U 400mDUSTIN JAMES II48.35
2010GIRLS 18U 100m HURDLESERIN MORRIS14.41
2010BOYS 18U 400mJORDAN LANDBURG48.59
2009BOYS 10U 400mRUBEN NEMBHARD1:02
2009BOYS 14U 400mDUSTIN JAMES II51.05
2009BOYS 18U 400mCLINTON COLLINS48.46


UIL STATE HIGH SCHOOL CHAMPIONS:
YEAR EVENT CHAMPION MARK HIGH SCHOOL
2014BOYS 5A 3200mAusten Dalquist8:57.75 Keller High
2014BOYS 5A 1600mAusten Dalquist4:07.53 Keller High
2011BOYS 5A 4x400m RelayScott Petersen(3rd leg)3:13.48 Southlake
2010BOYS 4A 400mJoshua Washington47.77 Crowley
2008BOYS 5A 200mMarkus Henderson20.8 Lewisville
2007BOYS 5A 400mDanzell Fortson46.76 Keller Central
2006BOYS 4A 400mDanzell Fortson47.96 Keller Central